U Antunovcu je 14. srpnja 2021. godine obilježena 30. obljetnica osnutka Antunovačke satnije – postrojbe Zbora narodne garde. Tim povodom položeni su vijenci pred spomen-obilježje poginulim hrvatskim braniteljima u mjestu Ivanovac te pred spomen-kapelicom u Antunovcu, a na Crkvi sv. Antuna u Antunovcu otkrivana je spomen-ploča s imenima poginulih i nestalih 68 pripadnika Hrvatske vojske i policije s područja općine Antunovac.

Vijence su položila izaslanstva Udruge roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata, Udruge obitelji nestalih i zatočenih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, župan Ivan Anušić kao izaslanik Vlade RH i premijera Andreja Plenkovića, predsjednik Koordinacije udruga branitelja i stradalnika Domovinskog rata Osječko-baranjske županije Antun Blažević u ime Ministarstva hrvatskih branitelja, izaslanstvo Općine Antunovac i članovi Udruge hrvatskih branitelja Antunovac Ivanovac. Spomen-ploču s imenima nestalih i poginulih branitelja otkrile su Marija Dujić i Dora Begović, kćeri poginulih branitelja Josipa Milasa i Danijela Dorića.

– Antunovačka satnija je bila moja prva postrojba. Tada je brojila 120 ljudi, a imala je zadaću braniti položaje južno i istočno od Antunovca prema Tenji. Antunovac je branila sve do 5. prosinca 1991. godine kada je daleko nadmoćniji i bolje opremljeniji neprijatelj slomio otpor i okupirao mjesto. Bila su tri teška napada na Orlovnjak i Seleš da bi 5. prosinca obrana popustila. Ključno je bilo sačuvati Osijek i prilaze gradu, osigurati mu dovoljno vremena za obranu u čemu su branitelji iz općine Antunovac i uspjeli. Antunovačka satnija tada ulazi u sastav 106. brigade, a kasnije i u sastav 130. brigade HV-a, ali ne više pod tim imenom. Kroz satniju je prošlo 280 branitelja, a danas je na ovom mjestu prisjećamo svih branitelja koji su dali život u obrani Hrvatske – kazao je župan Anušić, koji je od osnivanja Antunovačke satnije bio njezin pripadnik.

Predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Antunovac – Ivanovac, ratni zapovjednik obrane Antunovca, Stjepan Šerić kaže da je u borbi za Hrvatsku, Osijek, Antunovac i Ivanovac poginulo i nestalo 68 pripadnika Hrvatske vojske i policije s područja općine Antunovac.

– Svoje su živote utkali u temelje ove države i njihova su imena zlatnim slovima upisana u povijest Antunovca, a tako će ostati i za generacije koje dolaze – kazao je Šerić i dodao da je s područja općine Antunovac tijekom Domovinskog rata bilo ukupno 436 pripadnika Hrvatske vojske.